Strona głównaAktualnościWarszawa: tak działa automatyczny, podziemny parking dla rowerów

Warszawa: tak działa automatyczny, podziemny parking dla rowerów

Warszawa: tak działa automatyczny, podziemny parking dla rowerów.

Automatyczny, podziemny parking dla rowerów działa w Fabryce Norblina w Warszawie. Pojazd wystarczy wsunąć do szczeliny, a specjalny mechanizm przenosi go do podziemnego magazynu.

Automatyczny podziemny parking zaprojektowała hiszpańska firma MA-SISTEMAS, która podobne rozwiązania dostarczyła dla miast w Hiszpanii, Szwajcarii i Izraelu. Warszawski parking jest całodobowy i ogólnodostępny.

Całodobowy i ogólnodostępny podziemny parking rowerowy stworzono z myślą o tych, którzy szukają bezpiecznego miejsca do przechowywania jednośladów wraz z ich wyposażeniem (np. kask, koszyk czy bagaże). Jego obsługa jest w pełni zautomatyzowana i niezwykle prosta. System jest uruchamiany za pomocą panelu na stacji dokującej, który przywołuje pojedynczą kabinę. Można w niej umieścić rower oraz pozostałe przedmioty, które w szczelnie zamkniętym boksie zjeżdżają na wielopoziomowy parking podziemny. Cała operacja zajmuje niecałe 15 sekund. Odebranie jednośladu jest równie szybkie.

Z ogromną radością udostępniamy mieszkańcom stolicy pierwszy w Polsce niezwykły parking rowerowy. Warszawa posiada najdłuższą w Polsce sieć ścieżek liczącą ponad 700 km i ta liczba z roku na rok wciąż rośnie. Przykładem naszych zachodnich sąsiadów Polacy zaczynają robić coraz wyraźniejszy zwrot ku bardziej ekologicznym środkom komunikacji. My od lat propagujemy zrównoważony transport w naszych inwestycjach i wychodzimy naprzeciw potrzebom miejskich cyklistów – mówi Kinga Nowakowska, członki zarządu i dyrektor operacyjna w Grupie Capital Park.

Parking zlokalizowany został od strony ulicy Prostej, pomiędzy zabytkowymi budynkami Hali Odlewni i dawnym Laboratorium Metaloznawczym. Zewnętrzna obudowa stacji oddaje estetykę fabrycznego otoczenia. Dzięki zamontowanemu przeszkleniu można podejrzeć pracę mechanizmu. Korzystanie z parkingu w maju było bezpłatne. W czerwcu opłata za godzinę przechowywania wynosi 1 zł. Płatności dokonuje się w aplikacji Fabryki Norblina. Podziemny parking dla rowerów może pomieścić 96 jednośladów.

Należąca do Grupy Capital Park Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks w sercu warszawskiej Woli. O tym, jak zmienił się ten kawałek Warszawy pisał niedawno nasz redaktor Mateusz Markowski. Jego materiał wraz ze zdjęciami PRZED i PO znajdziecie klikając TUTAJ. A jak działa sam parking? Krótkie wideo możecie zobaczyć niżej.

Źródło: https://www.whitemad.pl/warszawa-tak-dziala-automatyczny-podziemny-parking-dla-rowerow/

Przeczytaj również

Polska – Ukraina 2019 – ,,Żyjemy ekologicznie – żyjemy dłużej”

I Dzień projektu 27.09.2019 r. W piątek po południu przyjechała młodzież ze Stryja do Rzeszowa młodzież omówiła program  wizyty wraz...