Strona głównaAktualnościOgromna fabryka SK Nexilis w Stalowej Woli oficjalnie w budowie. Za 3...

Ogromna fabryka SK Nexilis w Stalowej Woli oficjalnie w budowie. Za 3 mld zł

Zainaugurowano budowę fabryki folii miedzianej do baterii służących do samochodów elektrycznych SK Nexilis o wartości 3 mld zł w Stalowej Woli. Jak zapowiadano wcześniej, zakończenie budowy fabryki planowane jest w połowie 2024 r.

SK Nexilis chce, by w połowie 2024 roku na 56 ha na terenach strefy gospodarczej Euro – Park Stalowa Wola – Strategiczny Park Inwestycyjny ruszyła nowoczesna fabryka folii miedzianej. Fabryka jest realizowana we współpracy z Koreą Południową.

Proces produkcji ma obejmować m.in. wstępną obróbkę surowca, proces trawienia miedzi, proces powlekania elektrolitycznego, cięcie oraz kontrolę jakości produktu wraz załadunkiem do transportu. Szacowana wielkość produkcji to ok. 137 ton na dobę i 50 tys. ton rocznie.

Jak podało Ministerstwo Aktywów Państwowych, „docelowo” inwestycja ma osiągnąć 10 mld zł. W pierwszym etapie zatrudnienie w fabryce znajdzie blisko pół tysiąca osób.

Niespełna rok po podpisaniu przeze mnie ustawy [o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych], w wyniku której powstał obszar specjalnej strefy inwestycyjnej w Stalowej Woli, rozpoczyna się budowa super nowoczesnej fabryki koreańskiego koncernu SK Nexilis, koncernu, który jest jednym z liderów elektromobilności na świecie i który – wykorzystując najnowocześniejsze technologie będzie w Stalowej Woli już wkrótce produkował super cienką, miedzianą folię do baterii, służących do samochodów napędzanych energią elektryczną – powiedział prezydent Andrzej Duda w materiale odtworzonym podczas konferencji.

W ocenie prezydenta, wraz ze zwiększeniem pochodzącego z Polski udziału w produkcji samochodów elektrycznych, znacząco umocni się pozycja kraju „w tej perspektywicznej branży”.

Źródło: https://300gospodarka.pl/news/fabryka-budowa-sk-nexilis-stalowa-wola

 

Przeczytaj również

Polska – Ukraina 2019 – ,,Żyjemy ekologicznie – żyjemy dłużej”

I Dzień projektu 27.09.2019 r. W piątek po południu przyjechała młodzież ze Stryja do Rzeszowa młodzież omówiła program  wizyty wraz...